Etiket (Sticker) Nedir?

Etiket (Sticker) Nedir?

Etiket kelimesi tarihsel olarak bakıldığında köken olarak Fransızca “étiquette” kelimesinden meydana çıkmış olup bu kelimeden değişim yaşayarak dilimize yerleşmiştir.
Fransızlar bu kelimeyi “iliştirmek, yapıştırmak” ana fiili olarak uzun bir dönem kullanmışlardır.

Farklı ve yaygın dillerden olan İngilizce de ise etiket kelimesi sticker  yani “iliştirilen şey, etiket” olarak günümüzde halen geçerliliğini koruyarak kullanılmaktadır.

Materyal Olarak Etiket

21 yüzyılın Dünyasında artık ürün ve hizmet sunumu konusunda her şeyden önce tanıtım ve reklam gelmektedir. Günümüzde çok çeşitli biçimlerde reklam modelleri tercih edilebilmektedir.

Bir ürünün alıcılarına doğru biçimde pazarlanmasında en efektif faktörlerden kuşkusuz biri de ürünün özel olarak oluşturulmuş dizaynıdır. Hedef kitlenize sunacağınız reklamın başarılı olması için, ürününüz akılda kalması, insanların dikkatini cezbetmesi gibi faktörler ürünün tasarım ve dizaynına bağlıdır.

Üretilmiş ürünlerin alıcı olan tüketicilere teşhir esnasında kısa ve öz olacak biçimde yeterli bilgileri sağlayan en önemli faktörlerden biri ise raf etiketleri dir..
Günümüz rekabetçi ticaretinde fark yaratmak önemlidir, bir ürün ile insan yani müşteriler arasında hızlı bir bağ kurmak satışa dönüşmek için oldukça gerekmektedir.
Ürününüzün fiyat etiketi hazırlarken, raf önünde yegane pratik spec ve fiyat bilgilerini müşterilere hızlıca sağlandığına dikkat etmek gerekir.

Plastik Etiketlik Kullanımında Dikkat Edilmesi gereken başlıca hususlar;

  • Grafik (Görseller, Logo Şekilleri, Sloganlar, Kesim Biçimleri )
  • Renkleri
  • Malzeme kalitesi
etiket

Sticker Etiketin görsel tasarımı olabildiğince sade olmalıdır. Günümüz toplumunda müşteriler sadece ihtiyacı olduğunu ya da ihtiyacı olabileceği şeyleri görmeyi talep etmektedirler. Bundan ötürü sade ve öz olarak ne talep ederlerse sadece onun verilmesi gereksiz teferruatlardan kaçınılması son derece kafi olacaktır.

Sticker etiketin renk seçimlerinde ise, günümüzde baskı teknolojisinin gelişmesiyle bir çok yeni ve farklı baskı teknikleri meydana çıkmıştır. 21 Yüzyıl baskı tekniklerinde modern baskı tercihi olarak UV BOYA baskı tekniği sıklıkla son dönemde tercih edilerek kullanılmaktadır. Etiketi oluşturan renklerin seçiminde dinamik ve canlı renklerin tercih edilmesinde fayda vardır. Bu konuda etiketin dikkat çekiciliği ve pazarlama görevinin etkisi artacaktır. Tüm bu unsurlar ile birlikte, alternatif baskı teknikleri etiketin kullanıcılara ulaşma konusunda dikkat çekiciliğini arttırmakla birlikte ilgili ürünün güvenliği için de ekstra bir katkı sağlamış olacaktır.

Ürünlerin üzerinde ise bu yöntemlerden sıklıkla kullanılanlardan biri de Boya baskı ile birlikte Yaldız ve Hologram baskı tercih edilmesidir.

Yaldız ve Hologram etikete olağan üstü dikkat çekicilik sağlamaktadır.

Raf Fiyat Etiketleri ürünlerin teşhir edileceği yere göre tercih edilmekte olsa da genelde plastik etiketlik modellerimiz teşhir raf modellerinin genel kabul görmüş çeşitlerine göre sınıflandırılarak imal edilmektedir.

Bu gönderi Etiket’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.